סימון שבילים

רשומה רגילה

בחלקו הראשון של המסע המטרה שלי הייתה למפות את שדה הפעולה ואת השירותים הקיימים בו, כדי למצוא את הדרך הנכונה עבורי לפעול. כך לאורך השנה וחצי האחרונות נפגשתי עם בכירים בעמותות שונות כמו מכון אדלר, ויצ"ו, בית לכל ילד, המועצה הציבורית להורים בישראל, קשר ועוד רבים וטובים. ציינתי בפניהם את רצוני ללמוד על הארגון ומצאתי אנשים מרתקים עם ניצוץ בעיניים, שלמרות שלא הכרנו שמחו לתרום מזמנם ומניסיונם.

משיחה לשיחה התחלתי למפות את שדה הפעולה לכאלה שמעניקים טיפול למשפחה, כאלה שפונים למעסיקים כדי לקדם 'איזון בית עבודה', וכאלה שמקדמים מדיניות ציבורית. מביניהם יש שפונים למשפחות אמידות ולעומתם יש שפונים למשפחות בסיכון, יש שפונים לטפל בבן משפחה מסוים ויש שפונים לטפל במכלול.

Badgernet_Snowdonia_walks_1

לצד כל אלה מצאתי גורמים נוספים שפעילים בשדה: משרדי הכלכלה, הרווחה, החינוך והבריאות, מספר ח"כים, שדולות בכנסת ואפילו כמה אנשי תקשורת ובלוגרים נוספים. רבים מהם מדברים על מטרות דומות או משלימות ופועלים בדרכים שונות, אך הדבר העצוב הוא שבמעט מאוד מקרים הגורמים האלה מודעים זה לפעילותו של זה, מה שהופך כל רעיון של קידום מדיניות משותפת למען המשפחות בישראל לאתגר של ממש. לעומת זאת, במצבים בודדים בהם החליטו כמה מהגופים לשלב כוחות (ע"ע הקואליציה לשיפור התנאים בגנים) הם הצליחו כעבור זמן קצר להביא ל'רפורמת הסייעת השנייה בגני הילדים'.

הדבר מוביל למסקנה הברורה שעליה הצביע בזמנו פטריק הנרי (עוד לפני סבלימינל) והיא: "ביחד נשרוד לחוד ליפול", שהוסיף: "אל לנו להתפצל לסיעות אשר יהרסו את האיחוד בו קיומנו תלוי".

ואם התנאי המוקדם לפעולה מיטבית של ארגונים הוא אותו 'איחוד', הרי שעל מנת להבין זאת כל שנותר הוא להתבונן במשפחה מהסוג שארגונים אלו רואים בה כ"משפחה מתפקדת": אותו איחוד שמתבסס על כבוד, אמון, אכפתיות וערבות הדדית ומאפשר, למרות התצורה המאוחדת, לכל אחד להוציא את המיטב מעצמו ולפתח לו מרחב עשייה, אינו רק נחלתם של המשפחות במובן הפשוט של המילה. איחוד זה, לדעתי, צריך להיות, לא פחות, נחלתם של אותם הארגונים הנכנסים תחת קטגוריה אחת מבחינת מטרתם, שבכל אחד מהם ניתן לראות את הייחודי ובכולם יחד כמשפחה הפועלת, במקרה המדובר, למען משפחות.

אז שלב המיפוי עדיין בעיצומו אבל הישיבה על הגדר מתחילה לדגדג והקפיצה למים קרובה מתמיד…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s